Νίκη “στα σημεία” πέτυχε τελικά ο Αντώνης Γραβάνης και ο συνδυασμός “Συμφωνία Ανασυγκρότησης”, που διεκδίκησε την προεδρία του Επαγγελματικού και Βιοτεχνικού Επιμελητηρίου Ροδόπης (ΕΒΕΡ).
Ο κος Γραβάνης επικράτησε με ελάχιστη διαφορά έναντι του αντιπάλου του που ήταν ο κος Γιάννης Κιλτσίκης. Οι δύο συνδυασμοί έδωσαν κυριολεκτικά μάχη σώμα με σώμα, αφού η διαφορά τους έφτασε περίπου τις 40 ψήφους.
Οι εκλογές του ΕΒΕΡ, διεξήχθησαν το διήμερο 4 & 5 Δεκεμβρίου και σε αυτές συμμετείχαν 1227 επαγγελματίες.
Στην πρώτη δήλωσή του μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, ο κος Γραβάνης εμφανίστηκε ενωτικός και δεν παρέλειψε να συγχαρεί τον Γιάννη Κιλτσίκη. Η πρώτη δήλωση του κου Γραβάνη όπως μεταδόθηκε από το xronos.gr
Στο έτερο επιμελητήριο της Ροδόπης, πρόεδρος αναδείχθηκε και πάλι ο κος Νίκος Αγγελόπουλος.