Χρυσός ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης στο Ρίο!!!

Την πρώτη θέση στα 100μ κολύμβησης “Πεταλούδα” κατέκτησε πριν από λίγη ώρα (στις 23:45 ωρα Ελλάδος) ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης! Ο Μιχαλεντζάκης ήταν ο νεαρότερος αθλητής της κατηγορίας S9 (για άτομα με πρόβλημα σε ένα άκρο).

Ο 17χρονος αθλητής από τις Φέρες ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα του και από την αρχή ήταν στην πρώτη τριάδα.

Ο Δημοσθένης που ανήκει στο δυναμικό του ΟΦΘΑ, στο δεύτερο 50αρι “τα έδωσε όλα” και κατάφερε να κερδίσει την 1η θέση και να χαρίσει το 5ο Χρυσό Μετάλλιο στην Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς του Ρίο Ντε Τζανέιρο.

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης γεννήθηκε, μεγάλωσε και ζει στις Φέρες του Νομού Έβρου. Ξεκίνησε την κολήμβηση στα 12 του χρόνια, ενώ όλα αυτά τα χρόνια δεν τον σταμάτησε ούτε η απόσταση των 30 χιλιομετρων που πρέπει να διανύει για τις προπονήσεις του.

Το αστέρι του Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη άρχισε να λάμπει από νωρίς και φυσικά αυτό που όλοι περιμένουμε τώρα είναι να δούμε “τι θα γκρεμίσει” ο Δήμος Αλεξανδρούπολης